Zmysł dotyku

Zmysły pozwalają nam odbierać świat, doświadczać go, przeżywać wyjątkowe chwile – to nasze cudowne ludzkie wyposażenie, pozwalające żyć w pełni i mieć relacje ze światem. Największe znaczenie przypisujemy zazwyczaj zmysłowi wzroku i słuchu – jako tym, których “używamy” najczęściej i tym, które w największym stopniu determinują jakość naszego życia. Często zapominamy o ważności i kluczowym znaczeniu dotyku. Gdzie w Waszej hierarchii ważności sensorycznej jest dotyk?

Zmysł dotyku jest jednym z najbardziej pierwotnych zmysłów, dzięki którym odbieramy wiele wrażeń, jest także narzędziem fizjologicznym odbierającym bodźce. Obejmuje receptory czuciowe znajdujące się w różnych częściach ciała – najwięcej jest ich na dłoniach i stopach. Dłonie są kluczowym „narzędziem” w służbie dotyku – zasługują więc na szczególną uwagę, dbanie o nie, pielęgnację, aby jak najlepiej nam służyły.

Odbieranie wrażeń dotykowych pełni bardzo ważną funkcję, nie tylko umożliwiając poznanie świata, ale również ostrzegając przed niebezpiecznymi czy niespodziewanymi wrażeniami (np. bliskie spotkanie z gorącym żelazkiem), przez co wywiera wpływ na poczucie bezpieczeństwa, równowagę emocjonalną, koncentrację i ruch.

Dotyk pełni też ważną funkcję psychologiczną – służy nam do nawiązywania, rozwijania i pogłębiania relacji z drugą osobą. Brak lub niedostateczna ilość bodźców dotykowych, szczególnie w dzieciństwie, może zaburzać rozwój emocjonalny i poznawczy, a nawet zagrażać życiu i zdrowiu – o czym świadczą np. badania psychologa Harry’ego Harlowa. 

Gdy w dzieciństwie czy w dorosłym życiu brakuje dobrego, wspierającego dotyku, tracimy kontakt ze swoim ciałem i dobrostan psychofizyczny. Dlatego właśnie dotyk ma tak duże znaczenie dla wszechstronnego rozwoju człowieka na każdym etapie życia.

Dłonie są głównym „nośnikiem” dotyku, warto pielęgnować je, odżywiać, utrzymywać w dobrej kondycji aby służyły nam do tworzenia świata, jego odbierania i budowania relacji – ze sobą i z innymi.

#GiveMeYourHands

Pozostałe artykuły

Handy lab. z prestiżową nagrodą Doskonałość Roku 2023 miesięcznika “Twój Styl”

Po raz kolejny znamienite grono Jurorek oraz Jurorów przyznało nagrody w konkursie, który jest wyznacznikiem trendów kosmetycznych, a także wielką inspiracją dla czytelników jednego z najbardziej prestiżowych magazynów w Polsce. Podczas 29. edycji konkursu Doskonałość Roku 2023 miesięcznika “Twój Styl” w gronie zwycięzców znalazła się marka handy lab. nagrodzona za swój bestsellerowy krem do rąk Extreme Hyaluron z SPF30.

Dłonie to nasza wizytówka

„Pokaż mi swoje dłonie, a powiem ci, jaki jesteś”. Można sobie podważać te słowa, mówiąc, że czasami mamy ręce zadbane, a czasem nie…

Te 2 kosmetyki musisz spakować na wyjazd w góry. Kosmetolog wyjaśnia, dlaczego zimą są niezbędne

Nasza ekspertka, kosmetolog Justyna Gałat podpowiada, jak zadbać o dłonie podczas ferii

Nasi partnerzy

Dynamiczny rozwój naszej marki zawdzięczamy naszym partnerom medialnym oraz biznesowym. Dziękujemy za zaufanie do marki Handy Lab.

Bądź na bieżąco

Dodaj swój adres e-mail do naszego newslettera. Bądź na bieżąco z promocjami i otrzymaj na start prezent od Handy Lab.

Opinie klientów

Tereskaużytkownik
Czytaj więcej
Super nawilżone i gładkie ręce! Super maska w rękawiczkach w cudownej konsystencji kremowego serum.Bardzo dużo serum w rękawiczkach 30 gramów, daje pewność pełnej pięlęgnacji skóry rąk, skórek i paznokci. Po 30 minutach w rękawiczka dłonie odzyskują gładkość, są nawilżone i skóra ma naturalny zdrowy koloryt. Mam wrażliwe dłonie i po zimie trudno mi je doprowadzić do porządki, po 2 domowych zabiegach spa dla dłoni skóra jest w super stanie, a w wcześniej żadne maski do dłoni na mnie nie działały.

Zalety: Super skład, duża zawartość serum, konsystencja i zapach, rękawiczki smartphone friendly
Mirian1955użytkownik
Czytaj więcej
Jestem kobietą 40+ i taki produkt to dla mnie świetne rozwiązanie. Używałam rękawiczek z koktajlem z retinolem i efekt był super już po pierwszym stosowaniu. Ręce były gładsze, mniej widoczne zmarszczki i lepszy kolor skóry.

Zalety: forma aplikacji - rękawiczki, przyjemny zapach - dobrze nawilża
No nameużytkownik
Czytaj więcej
Rękawiczki są wykonane z przyjemnego materiału, zamknięcie wokół nadgarstków zabezpiecza przed wydostaniem się kremu. Maska pięknie pachnie i daje efekt profesjonalnego zabiegu. Dłonie są wypoczęte, gładkie i nawilżone - efekt utrzymuje się do następnego dnia.
Alinaużytkownik
Czytaj więcej
Wygodna w stosowaniu. Świetnie regeneruje i odżywia skórę dłoni. Dłonie są gładkie, nawilżone i miękkie.

Social media

#GiveMeYourHands

handy lab.
NIP 7123420335
REGON 389198420

Wszystkie prawa zastrzeżone dla handy lab. ® 

Handcrafted by Spectar

Select your currency
pl_PL

Odbierz 10% zniżki

Zapisz się do newslettera