Zmysł dotyku

Zmysły pozwalają nam odbierać świat, doświadczać go, przeżywać wyjątkowe chwile – to nasze cudowne ludzkie wyposażenie, pozwalające żyć w pełni i mieć relacje ze światem. Największe znaczenie przypisujemy zazwyczaj zmysłowi wzroku i słuchu – jako tym, których “używamy” najczęściej i tym, które w największym stopniu determinują jakość naszego życia. Często zapominamy o ważności i kluczowym znaczeniu dotyku. Gdzie w Waszej hierarchii ważności sensorycznej jest dotyk?

Zmysł dotyku jest jednym z najbardziej pierwotnych zmysłów, dzięki którym odbieramy wiele wrażeń, jest także narzędziem fizjologicznym odbierającym bodźce. Obejmuje receptory czuciowe znajdujące się w różnych częściach ciała – najwięcej jest ich na dłoniach i stopach. Dłonie są kluczowym „narzędziem” w służbie dotyku – zasługują więc na szczególną uwagę, dbanie o nie, pielęgnację, aby jak najlepiej nam służyły.

Odbieranie wrażeń dotykowych pełni bardzo ważną funkcję, nie tylko umożliwiając poznanie świata, ale również ostrzegając przed niebezpiecznymi czy niespodziewanymi wrażeniami (np. bliskie spotkanie z gorącym żelazkiem), przez co wywiera wpływ na poczucie bezpieczeństwa, równowagę emocjonalną, koncentrację i ruch.

Dotyk pełni też ważną funkcję psychologiczną – służy nam do nawiązywania, rozwijania i pogłębiania relacji z drugą osobą. Brak lub niedostateczna ilość bodźców dotykowych, szczególnie w dzieciństwie, może zaburzać rozwój emocjonalny i poznawczy, a nawet zagrażać życiu i zdrowiu – o czym świadczą np. badania psychologa Harry’ego Harlowa. 

Gdy w dzieciństwie czy w dorosłym życiu brakuje dobrego, wspierającego dotyku, tracimy kontakt ze swoim ciałem i dobrostan psychofizyczny. Dlatego właśnie dotyk ma tak duże znaczenie dla wszechstronnego rozwoju człowieka na każdym etapie życia.

Dłonie są głównym „nośnikiem” dotyku, warto pielęgnować je, odżywiać, utrzymywać w dobrej kondycji aby służyły nam do tworzenia świata, jego odbierania i budowania relacji – ze sobą i z innymi.

#GiveMeYourHands

Pozostałe artykuły

Maska do rąk – coś więcej niż krem. Jak wybrać najlepszą?

Maska do rąk zapewni intensywną regenerację spierzchniętych dłoni w mniej niż pół godziny. Jaką wybrać, by cieszyć się aksamitną skórą bez zmarszczek?

Cieszymy się, że możemy wziąć Twoje dłonie w nasze ręce

Handy lab. – nowa marka skupiona wokół pielęgnacji dłoni już dostępna w sprzedaży Od grudnia 2021 r. w sklepie internetowym www.handylab.pl rusza sprzedaż wyjątkowej linii kosmetyków do pielęgnacji dłoni. Handy lab. to autorska, polska marka oferująca kosmetyki do pielęgnacji dłoni. W ofercie marki dostępne są maski w rękawicach, zapewniające domowy rytuał pielęgnacji dłoni.

Wielkie Testowanie handy lab.

Poznaj efekty testowania masek przez naszych fanów.

Nasi partnerzy

Dynamiczny rozwój naszej marki zawdzięczamy naszym partnerom medialnym oraz biznesowym. Dziękujemy za zaufanie do marki Handy Lab.

Bądź na bieżąco

Dodaj swój adres e-mail do naszego newslettera. Bądź na bieżąco z promocjami i otrzymaj na start prezent od Handy Lab.

Opinie klientów

Tereskaużytkownik
Czytaj więcej
Super nawilżone i gładkie ręce! Super maska w rękawiczkach w cudownej konsystencji kremowego serum.Bardzo dużo serum w rękawiczkach 30 gramów, daje pewność pełnej pięlęgnacji skóry rąk, skórek i paznokci. Po 30 minutach w rękawiczka dłonie odzyskują gładkość, są nawilżone i skóra ma naturalny zdrowy koloryt. Mam wrażliwe dłonie i po zimie trudno mi je doprowadzić do porządki, po 2 domowych zabiegach spa dla dłoni skóra jest w super stanie, a w wcześniej żadne maski do dłoni na mnie nie działały.

Zalety: Super skład, duża zawartość serum, konsystencja i zapach, rękawiczki smartphone friendly
Mirian1955użytkownik
Czytaj więcej
Jestem kobietą 40+ i taki produkt to dla mnie świetne rozwiązanie. Używałam rękawiczek z koktajlem z retinolem i efekt był super już po pierwszym stosowaniu. Ręce były gładsze, mniej widoczne zmarszczki i lepszy kolor skóry.

Zalety: forma aplikacji - rękawiczki, przyjemny zapach - dobrze nawilża
No nameużytkownik
Czytaj więcej
Rękawiczki są wykonane z przyjemnego materiału, zamknięcie wokół nadgarstków zabezpiecza przed wydostaniem się kremu. Maska pięknie pachnie i daje efekt profesjonalnego zabiegu. Dłonie są wypoczęte, gładkie i nawilżone - efekt utrzymuje się do następnego dnia.
Alinaużytkownik
Czytaj więcej
Wygodna w stosowaniu. Świetnie regeneruje i odżywia skórę dłoni. Dłonie są gładkie, nawilżone i miękkie.

Social media

#GiveMeYourHands

handy lab.
NIP 7123420335
REGON 389198420

Wszystkie prawa zastrzeżone dla handy lab. ® 

Handcrafted by Spectar

Select your currency
pl_PL

Odbierz 10% zniżki

Zapisz się do newslettera