Dzień Dziecka, Dzień Dotyku

Istnieją dwa rodzaje dotyku, które pamięta się przez całe życie: kiedy ukochana osoba muśnie twoją dłoń, i ten, kiedy twoje nowo narodzone dziecko chwyci cię za palec. W obu przypadkach jesteście ze sobą związani już na wieczność.*

W Dzień Dziecka nasze myśli odruchowo kierują się ku miłości łączącej matkę i dziecko. Jest to szczególna więź, niezwykle silna, wręcz biologiczno-uczuciowa siła, która wyposaża nas we wszystkie “narzędzia” emocjonalne z których korzystamy w dorosłym życiu. Bez tej bezwarunkowej miłości byśmy nie przetrwali jako niemowlęta, a już na pewno nie bylibyśmy zdolni w pełni żyć. Bliskość, relacje budujemy przez dotyk. Dotyk to pierwszy zmysł jaki rozwija się u dziecka w czasie życia płodowego. Bliskość fizyczna odgrywa dużą rolę w relacji mama-dziecko: tuż po porodzie leżąc na brzuchu, blisko serca Mamy maluch może się uspokoić. 

Tulenie czy inny rodzaj dotyku ułatwia mu poznawanie Mamy i innych bliskich. Pięknym sposobem okazywania miłości jest głaskanie czy całowanie maluszka, delikatne masaże. Jest tak wiele możliwości okazywania uczuć!

Deficyt bliskości i bodźców czuciowych może nieść za sobą poważne konsekwencje. Prowadzi do nieprawidłowości w funkcjonowaniu społecznym dziecka, może także zaburzyć prawidłowy przebieg podstawowych procesów życiowych takich jak oddychanie czy trawienie. Brak dotyku może także zwiększyć poziom nerwowości u niemowlęcia i obniżyć jego odporność na stres.

Jest dużo badań wśród dzieci wychowanych w domach dziecka mówiących, że człowiek pozbawiony w okresie niemowlęcym bliskości i czułego dotyku cierpi na deficyty emocjonalne i ma problemy z koncentracją czy zapamiętywaniem.

Dotyk, dłoń to symbol więzi, budowania relacji i przepływu emocji. Pielęgnujmy w sobie moc dotyku również jako Dorosłe Dzieci.

“Z dzieckiem jest jak z pudełkiem – trudno wyjąć coś, czego się nie włożyło”.*

#GiveMeYourHands

* A. Richman „Wojenna narzeczona”. 

** M. Tulli „Szum”

Czytaj podobne treści

„Pokaż mi swoje dłonie, a powiem ci, jaki jesteś”. Można sobie podważać te słowa, mówiąc, że czasami mamy ręce zadbane, a czasem nie…
Istnieją dwa rodzaje dotyku, które pamięta się przez całe życie: kiedy ukochana osoba muśnie twoją dłoń, i ten, kiedy twoje nowo narodzone dziecko chwyci cię za palec. W obu przypadkach jesteście ze sobą związani już na wieczność.*
Marka handy lab. znalazła uznanie wśród jurorów konkursu Kosmetyczna Marka i uzyskała tytuł Kosmetycznej Marki Roku 2022 – Jakość i Piękno. Wyróżnienie to symbol jakości, niezawodności, efektywności i stosowania innowacyjnych rozwiązań dla najbardziej wymagających klientów.
To zdanie oddaje całą prawdę o wodzie i jej znaczeniu i w handy lab. podpisujemy się pod nim z pełnym przekonaniem.
Miłość – uczucie zmieniające świat, kto z nas nie chce kochać i być kochanym? My nie znamy takiej osoby:) To źródło inspiracji artystów, poetów i temat niezliczonych piosenek i filmów – czym sztuka byłaby bez tego pięknego uczucia?

Dodatkowe informacje

Zapisz się do Newslettera, aby otrzymywać aktualne informacje o nowościach i promocjach!

Znajdź nas w social mediach: Facebook / Instagram

Zapisz się do Newslettera, aby otrzymywać aktualne informacje o nowościach i promocjach!

Wszystkie prawa zastrzeżone dla handy lab. 2021

Projekt i wykonanie OMPlanners X SPECTAR.pl

#GiveMeYourHands

Select your currency
PLN Złoty polski
EUR Euro
pl_PL